سم زدایی کامل بدن چیست؟

سم زدایی کامل بدن چیست؟

سم زدایی کامل بدن معمولا شامل پیروی از یک رژیم غذایی برای حذف سموم از بدن است. با این حال، بدن شما به خوبی مجهز به از بین بردن این مواد مضر بدون مداخله رژیم غذایی یا مکمل است.

اصطلاح سم می تواند به الاینده ها، مواد شیمیایی مصنوعی، فلزات سنگین و غذاهای فراوری شده اشاره کند که می تواند تاثیر منفی بر سلامت داشته باشد.

بسیاری از رژیم های غذایی و مکمل ها ادعا می کنند که بدن را از این مواد سم زدایی می کنند، اما معمولا توسط تحقیقات پشتیبانی نمی شوند. سم زدایی تمام بدن بخشی از عملکرد منظم اندام است و بدن به طور طبیعی مواد مضر را از طریق کلیه ها، کبد، دستگاه گوارش، پوست و ریه ها از بین می برد.

این مقاله در مورد بسیاری از تصورات غلط در مورد رژیم های سم زدایی بحث می کند و به راه هایی اشاره می کند که می توانید از فرایندهای سم زدایی طبیعی بدن حمایت کنید.

سم زدایی از کف پا با دستگاه نی نی سایت
سم زدایی از کف پا با دستگاه

سم زدایی کامل بدن چیست؟

سم زدایی – یا سم زدایی تمام بدن – یک کلمه محبوب است. این به طور معمول به معنای پیروی از یک رژیم غذایی خاص یا استفاده از محصولات خاصی است که ادعا می کنند بدن شما را از سموم خلاص می کنند، در نتیجه بهبود سلامت و کاهش وزن را افزایش می دهند.

با این حال، بدن خود را به طور طبیعی سم زدایی می کند و در واقع نیازی به رژیم های غذایی خاص یا مکمل های گران قیمت برای از بین بردن سموم ندارد. همچنین  میتوانید دستگاه سم زدایی بدن را مشاهده کنید.

تصورات غلط رایج در مورد سم زدایی

رژیم های سم زدایی اغلب شامل استفاده از ملین ها، دیورتیک ها، ویتامین ها، مواد معدنی، چای و سایر غذاهایی است که تصور می شود خواص سم زدایی دارند.

اصطلاح “سم” در زمینه رژیم های سم زدایی ازادانه تعریف شده است. این به طور معمول شامل الاینده ها، مواد شیمیایی مصنوعی، فلزات سنگین و غذاهای فراوری شده است که می تواند تاثیر منفی بر سلامت داشته باشد.

با این حال، رژیم های سم زدایی محبوب به ندرت سموم خاصی را که هدف انها حذف می کنند یا مکانیسمی که ظاهرا انها را از بین می برد، شناسایی می کنند.

علاوه بر این، هیچ شواهدی از استفاده از این رژیم ها برای حذف سموم یا کاهش وزن پایدار حمایت نمی کند.

بدن شما دارای یک راه پیچیده برای از بین بردن سموم است که شامل کبد، کلیه ها، دستگاه گوارش، پوست و ریه ها است.

با این حال، تنها زمانی که این اندام ها سالم باشند می توانند به طور موثر مواد ناخواسته را از بین ببرند.

بنابراین در حالی که رژیم های سم زدایی کاری را انجام نمی دهند که بدن شما به طور طبیعی نمی تواند به تنهایی انجام دهد، شما می توانید سیستم سم زدایی طبیعی بدن خود را بهینه سازی کنید.

خلاصهدر حالی که رژیم های سم زدایی جذابیت اغوا کننده ای دارند، بدن شما به طور کامل برای رسیدگی به سموم و سایر مواد ناخواسته مجهز است.

1. الکل را محدود کنید

کبد شما بیش از 90 درصد الکل مصرف شده را متابولیزه می کند.

انزیم های کبدی الکل را به استالدئید، یک ماده شیمیایی شناخته شده سرطان زا متابولیزه می کنند.

با شناخت استالدئید به عنوان یک سم، کبد شما ان را به یک ماده بی ضرر به نام استات تبدیل می کند که از بدن شما حذف می شود.

در حالی که مطالعات مشاهده ای نشان داده اند که مصرف کم تا متوسط الکل برای سلامت قلب مفید است، نوشیدن بیش از حد می تواند باعث بسیاری از مشکلات سلامتی شود.

نوشیدن بیش از حد می تواند به شدت به عملکرد کبد شما با ایجاد چربی، التهاب و زخم اسیب برساند.

هنگامی که این اتفاق می افتد، کبد شما نمی تواند به اندازه کافی عمل کند و وظایف لازم خود را انجام دهد – از جمله فیلتر کردن زباله ها و سایر سموم از بدن شما.

محدود کردن یا پرهیز کامل از الکل یکی از بهترین راه ها برای حفظ سیستم سم زدایی بدن شما است.

مقامات بهداشتی توصیه می کنند مصرف الکل را به یک نوشیدنی در روز برای زنان و دو نوشیدنی برای مردان محدود کنید. اگر در حال حاضر الکل نمی نوشید، توصیه می شود که شروع نکنید زیرا خطر ان بیشتر از مزایای سلامتی است که با نوشیدن همراه است.

خلاصهنوشیدن بیش از حد الکل توانایی کبد شما را برای انجام عملکردهای طبیعی خود مانند سم زدایی کاهش می دهد.

2. تمرکز بر خواب

اطمینان از کیفیت کافی خواب هر شب باید برای حمایت از سلامت بدن و سیستم سم زدایی طبیعی شما باشد.

خواب به مغز شما اجازه می دهد تا خود را دوباره سازماندهی و شارژ کند و همچنین محصولات جانبی زباله های سمی را که در طول روز جمع می شوند حذف کند.

یکی از این مواد زائد پروتئینی به نام بتا امیلوئید است که به توسعه بیماری الزایمر کمک می کند.

با محرومیت از خواب، بدن شما زمان برای انجام این توابع ندارد، بنابراین سموم می توانند ایجاد شوند و بر جنبه های مختلف سلامت تاثیر می گذارند.

خواب ضعیف با عواقب کوتاه مدت و بلند مدت سلامتی مانند استرس، اضطراب، فشار خون بالا، بیماری قلبی، دیابت نوع 2 و چاقی ارتباط دارد.

شما باید به طور منظم 7 تا 9 ساعت در شب بخوابید تا به ارتقاء سلامت کمک کنید.

اگر در ماندن یا خوابیدن در شب مشکل دارید، تغییرات شیوه زندگی مانند چسبیدن به برنامه خواب و محدود کردن نور ابی قبل از خواب برای بهبود خواب مفید است.

خلاصهخواب کافی به مغز شما اجازه می دهد تا سمومی را که در طول روز تجمع می یابند، دوباره سازماندهی کند، شارژ کند و از بین ببرد.

3. اب بیشتری بنوشید

اب خیلی بیشتر از رفع تشنگی شما عمل می کند. دمای بدن شما را تنظیم می کند، مفاصل را روان می کند، به هضم و جذب مواد مغذی کمک می کند و بدن شما را با حذف مواد زائد سم زدایی می کند.

سلول های بدن شما باید به طور مداوم خود را ترمیم کنند تا به طور مطلوب عمل کنند و مواد مغذی را برای بدن شما به عنوان انرژی استفاده کنند.

با این حال، این فرایندها زباله ها را به شکل اوره و دی اکسید کربن ازاد می کنند که اگر در خون شما ایجاد شود، می تواند اسیب برساند.

اب این مواد زائد را حمل می کند و انها را از طریق ادرار، تنفس یا عرق کردن از بین می برد. بنابراین هیدراته ماندن به درستی برای سم زدایی مهم است.

مصرف اب کافی روزانه 125 اونس (3.7 لیتر) برای مردان و 91 اونس (2.7 لیتر) برای زنان است. شما ممکن است بسته به رژیم غذایی، جایی که زندگی می کنید و سطح فعالیت خود به کم و بیش نیاز داشته باشید.

خلاصهعلاوه بر نقش های بسیاری که در بدن شما دارد، اب به سیستم سم زدایی بدن شما اجازه می دهد تا مواد زائد را از خون شما حذف کند.

سم زدایی بدن با دستگاه از طریق پا

4. مصرف قند و غذاهای فراوری شده را کاهش دهید

مردم اغلب قند و غذاهای فراوری شده را به بسیاری از بحران های بهداشت عمومی امروز نسبت می دهند.

تحقیقات مصرف بالای غذاهای شیرین و بسیار فراوری شده را به چاقی و سایر بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی، سرطان و دیابت مرتبط می کند.

این بیماری ها مانع از توانایی بدن شما برای سم زدایی طبیعی با اسیب رساندن به اندام هایی می شود که نقش مهمی مانند کبد و کلیه ها دارند.

به عنوان مثال، مصرف زیاد نوشیدنی های شیرین می تواند باعث کبد چرب شود، شرایطی که تاثیر منفی بر عملکرد کبد دارد.

شما می توانید سیستم سم زدایی بدن خود را با مصرف کمتر مواد غذایی ناخواسته سالم نگه دارید.

شما می توانید مواد غذایی ناخواسته را با ترک ان در قفسه فروشگاه محدود کنید. نداشتن ان در اشپزخانه شما وسوسه را به طور کامل از بین می برد.

جایگزینی مواد غذایی ناخواسته با انتخاب های سالم تر مانند میوه ها و سبزیجات نیز یک راه سالم برای کاهش مصرف است.

پیشنهاد می شود آموزش کار با دستگاه سم زدایی بدن را مشاهده نمایید.

خلاصهمصرف بیش از حد مواد غذایی ناخواسته با بیماری های مزمن مانند چاقی و دیابت مرتبط است. این شرایط می تواند باعث اسیب به اندام های مهم سم زدایی مانند کبد و کلیه ها شود.

5. خوردن غذاهای غنی از انتی اکسیدان

انتی اکسیدان ها از سلول های شما در برابر اسیب های ناشی از مولکول هایی به نام رادیکال های ازاد محافظت می کنند. استرس اکسیداتیو شرایطی است که از تولید بیش از حد رادیکال های ازاد حاصل می شود.

بدن شما به طور طبیعی این مولکول ها را برای فرایندهای سلولی مانند هضم تولید می کند. با این حال، الکل، دود تنباکو، رژیم غذایی کم مواد مغذی و قرار گرفتن در معرض الاینده ها می تواند رادیکال های ازاد بیش از حد تولید کند.

این مولکول ها باعث اسیب به طیف وسیعی از سلول ها می شوند. تحقیقات نشان می دهد که اسیب رادیکال های ازاد در شرایطی مانند زوال عقل، بیماری قلبی، بیماری کبد، اسم و انواع خاصی از سرطان نقش دارد.

خوردن یک رژیم غذایی غنی از انتی اکسیدان ها می تواند به بدن شما در مقابله با استرس اکسیداتیو ناشی از رادیکال های ازاد بیش از حد و سایر سموم که خطر ابتلا به بیماری شما را افزایش می دهد، کمک کند.

تمرکز بر روی گرفتن انتی اکسیدان ها از مواد غذایی و نه مکمل ها. مصرف بیش از حد بسیاری از مکمل های انتی اکسیدان ممکن است خطر ابتلا به بیماری های خاص را افزایش دهد.

نمونه هایی از انتی اکسیدان ها شامل ویتامین A، ویتامین C، ویتامین E، سلنیوم، لیکوپن، لوتئین و زاکسنتین است.

انواع توت ها، میوه ها، اجیل، کاکائو، سبزیجات، ادویه جات ترشی جات و نوشیدنی هایی مانند قهوه و چای سبز دارای برخی از بالاترین مقادیر انتی اکسیدان ها هستند.

خلاصهمصرف یک رژیم غذایی غنی از انتی اکسیدان ها به بدن شما کمک می کند تا اسیب های ناشی از رادیکال های ازاد را کاهش دهد و ممکن است خطر ابتلا به بیماری هایی را که می توانند سم زدایی را تحت تاثیر قرار دهند، کاهش دهد.

6. خوردن غذاهای پر از پری بیوتیک

سلامت روده برای سالم نگه داشتن سیستم سم زدایی شما مهم است. سلول های روده شما دارای یک سیستم سم زدایی و دفع هستند که روده و بدن شما را از سموم مضر مانند مواد شیمیایی محافظت می کند.

سلامت روده خوب با پری بیوتیک ها شروع می شود، نوعی فیبر که باکتری های خوب در روده شما را به نام پروبیوتیک ها تغذیه می کند. با پری بیوتیک ها، باکتری های خوب شما می توانند مواد مغذی به نام اسیدهای چرب کوتاه زنجیره ای تولید کنند که برای سلامتی مفید هستند.

استفاده از انتی بیوتیک، بهداشت ضعیف دندان و کیفیت رژیم غذایی همه می توانند تعادل باکتریایی را در روده شما تغییر دهد.

در نتیجه، این تغییر ناسالم در باکتری ها می تواند سیستم ایمنی و سم زدایی شما را تضعیف کند و خطر ابتلا به بیماری و التهاب را افزایش دهد.

خوردن غذاهای غنی از پری بیوتیک ها می تواند سیستم ایمنی و سم زدایی شما را سالم نگه دارد. منابع غذایی خوب پری بیوتیک ها شامل گوجه فرنگی، کنگر فرنگی، موز، مارچوبه، پیاز، سیر و جو دوسر است.

خلاصهخوردن یک رژیم غذایی غنی از پری بیوتیک ها سیستم گوارش شما را سالم نگه می دارد که برای سم زدایی مناسب و سلامت ایمنی مهم است.

7. مصرف نمک خود را کاهش دهید

برای برخی افراد، سم زدایی وسیله ای برای از بین بردن اب اضافی است.

مصرف بیش از حد نمک می تواند باعث شود بدن شما مایعات اضافی را حفظ کند، به ویژه اگر شرایطی داشته باشید که بر کلیه ها یا کبد شما تاثیر می گذارد یا اگر اب کافی ننوشید.

این تجمع مایع اضافی می تواند باعث نفخ شود و لباس را ناراحت کند. اگر بیش از حد نمک مصرف کنید، می توانید وزن اضافی اب خود را سم زدایی کنید.

در حالی که ممکن است غیر منطقی به نظر برسد، افزایش مصرف اب یکی از بهترین راه ها برای از بین بردن وزن اضافی اب از مصرف بیش از حد نمک است.

این به این دلیل است که هنگامی که شما بیش از حد نمک مصرف می کنید و اب کافی ندارید، بدن شما یک هورمون ضد ادرار را ازاد می کند که مانع از ادرار کردن و در نتیجه سم زدایی می شود.

با افزایش مصرف اب، بدن شما ترشح هورمون ضد ادرار را کاهش می دهد و ادرار را افزایش می دهد، از بین بردن اب و مواد زائد بیشتر.

افزایش مصرف غذاهای غنی از پتاسیم – که برخی از اثرات سدیم را متعادل می کند – نیز کمک می کند. غذاهای غنی از پتاسیم شامل سیب زمینی، کدو تنبل، لوبیا، موز و اسفناج.

خلاصهمصرف بیش از حد نمک می تواند احتباس اب را افزایش دهد. شما می توانید اب اضافی و زباله ها را با افزایش مصرف اب و غذاهای غنی از پتاسیم از بین ببرید.

8. فعال باشید

ورزش منظم – صرف نظر از وزن بدن – با زندگی طولانی تر و کاهش خطر ابتلا به بسیاری از شرایط و بیماری ها، از جمله دیابت نوع 2، بیماری قلبی، فشار خون بالا و سرطان های خاص همراه است.

در حالی که مکانیسم های متعددی در پشت مزایای سلامتی ورزش وجود دارد، کاهش التهاب یک نکته کلیدی است.

در حالی که برخی از التهاب برای بهبودی از عفونت یا بهبود زخم ها ضروری است، بیش از حد ان سیستم بدن شما را تضعیف می کند و بیماری را ترویج می کند.

با کاهش التهاب، ورزش می تواند به سیستم های بدن شما – از جمله سیستم سم زدایی ان – کمک کند تا به درستی عمل کنند و در برابر بیماری محافظت کنند.

شما باید حداقل 150 تا 300 دقیقه در هفته ورزش با شدت متوسط مانند پیاده روی سریع یا 75 تا 150 دقیقه در هفته فعالیت بدنی شدید مانند دویدن انجام دهید.

خلاصهفعالیت بدنی منظم التهاب را کاهش می دهد و به سیستم سم زدایی بدن شما اجازه می دهد تا به درستی کار کند.

9. سایر نکات سم زدایی مفید

اگر چه هیچ شواهد فعلی از استفاده از رژیم های سم زدایی برای از بین بردن سموم از بدن شما حمایت نمی کند، برخی از تغییرات رژیم غذایی و شیوه های شیوه زندگی ممکن است به کاهش بار سم و حمایت از سیستم سم زدایی بدن شما کمک کند.

  • غذاهای حاوی گوگرد بخورید. غذاهای سرشار از گوگرد مانند پیاز، کلم بروکلی و سیر، دفع فلزات سنگین مانند کادمیوم را افزایش می دهند.
  • کلرلا رو امتحان کن کلرلا یک نوع جلبک است که دارای مزایای تغذیه ای بسیاری است و ممکن است حذف سموم مانند فلزات سنگین را با توجه به مطالعات حیوانی افزایش دهد.
  • غذاهای طعم دار با گشنیز. گشنیز دفع سموم خاصی مانند فلزات سنگین مانند سرب و مواد شیمیایی از جمله فتالات و حشره کش ها را افزایش می دهد.
  • گلوتاتیون را پشتیبانی کنید. خوردن غذاهای غنی از گوگرد مانند تخم مرغ، کلم بروکلی و سیر به افزایش عملکرد گلوتاتیون، یک انتی اکسیدان عمده تولید شده توسط بدن شما که به شدت در سم زدایی دخیل است، کمک می کند.
  • تغییر به محصولات تمیز کننده طبیعی انتخاب محصولات تمیز کننده طبیعی مانند سرکه و جوش شیرین بیش از مواد تمیز کننده تجاری می تواند قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی بالقوه سمی را کاهش دهد.
  • مراقبت از بدن طبیعی را انتخاب کنید. استفاده از دئودورانت های طبیعی، ارایش، مرطوب کننده ها، شامپوها و سایر محصولات مراقبت شخصی نیز می تواند قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی را کاهش دهد.

در حالی که امیدوار کننده است، بسیاری از این اثرات تنها در مطالعات حیوانی مشهود است. بنابراین، مطالعات در انسان برای تایید این یافته ها مورد نیاز است.

خلاصهبرخی از تغییرات سبک زندگی و رژیم غذایی ممکن است سیستم سم زدایی طبیعی بدن شما را افزایش دهد.

سوالات متداول

بهترین راه برای سم زدایی بدن شما چیست؟

بدن شما به طور طبیعی خود را از سموم پاک می کند. شما می توانید این فرایند و سلامت کلی خود را با برخی از شیوه های شیوه زندگی، از جمله اجتناب یا محدود کردن الکل، خواب کافی، نوشیدن اب کافی و خوردن غذاهای خاص، در میان دیگران، حمایت کنید.

چگونه می توانم تمام بدنم را در خانه سم زدایی کنم؟

بدن شما دارای یک راه پیچیده برای از بین بردن سموم است که شامل کبد، کلیه ها، دستگاه گوارش، پوست و ریه ها است. با این حال، تنها زمانی که این اندام ها سالم باشند می توانند به طور موثر مواد ناخواسته را از بین ببرند.

سه نشانه ای که برای سم زدایی نیاز دارید چیست؟

اگر علائم غیر قابل توضیح مانند ادرار خونین یا تیره، ادرار دردناک، زرد شدن پوست و چشم، خستگی پایدار یا کبودی مکرر را تجربه می کنید، می تواند نشان دهنده یک مشکل با یکی از سیستم های بدن شما باشد که مسئول پاکسازی سموم از بدن شما است و معمولا نیاز به ارزیابی و مراقبت پزشکی دارد.

چه مدت طول می کشد تا بدن شما سم زدایی شود؟

سم زدایی تمام بدن بخشی از عملکرد منظم اندام است و بدن به طور طبیعی مواد مضر یا سمی را از طریق کلیه ها، کبد، دستگاه گوارش، پوست و ریه ها از بین می برد.

نتیجهٔ نهایی

گفته می شود رژیم های سم زدایی سموم را از بین می برد که از بهبود سلامت و کاهش وزن حمایت می کند.

در حالی که این رژیم های غذایی محبوب هستند، لازم نیست. بدن شما سیستم سم زدایی بسیار کارامد خود را دارد.

با این حال، شما می توانید سیستم سم زدایی طبیعی بدن خود را افزایش دهید و سلامت کلی خود را با هیدراته ماندن، مصرف نمک کمتر، فعال ماندن و پیروی از رژیم غذایی غنی از انتی اکسیدان بهبود بخشید.

دیدگاهتان را بنویسید